Popularność oleju kokosowego jako produktu przeznaczonego nie tylko do gotowania, ale również pielęgnacji, wciąż nie maleje. Olej ten pozyskiwany poprzez tłoczenie kopry - miąższu orzechów palmy kokosowej, występującej w tropikalnym klimacie, był stosowany w kuchni i kosmetyce już od tysięcy lat, a teraz jego dobroczynne właściwości pielęgnacyjne zaskarbiły sobie uznanie wielu zwolenników naturalnej pielęgnacji.
Olej kokosowy jest najbardziej obfitym źródłem kwasu laurynowego - kwasu tłuszczowego znanego ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, równoważących hormony i nawilżających. Zawiera również kwasy takie jak: kapronowy, mistrynowy, fenolowy, palmitynowy, kaprylowy, linolowy i oleinowy. Poza kwasami tłuszczowymi zawiera także między innymi witaminy E, B2, B6 i K oraz wapń, cynk i żelazo.
OLEJ KOKOSOWY W PIELĘGNACJI SKÓRY
• Ukoi suchą skórę - Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha zawarte w oleju kokosowym pozwalają mu łatwo przenikać przez skórę. Pomagają w poprawie wilgotności, wzmocnieniu warstwy lipidowej skóry oraz pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Do tego olej kokosowy ma działanie łagodzące podrażnienia, antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne.
• Opóźnienie procesów starzenia - Prawdą jest, że ani zmarszczek, ani innych oznak starzenia po prostu nie da się uniknąć i prędzej czy później trzeba się z nimi zmierzyć. Natomiast odpowiednio dobrana, prewencyjna pielęgnacja może pomóc opóźnić procesy, które do nich doprowadzają. Olej kokosowy pozytywnie wpłynie na napięcie i jędrność skóry oraz pozwoli zapobiegać przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
• Pielęgnacja ciała - Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E, olej świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie pielęgnacji całego ciała. Najlepiej stosować go tuż po kąpieli, co pozwoli zatrzymać wilgoć w skórze, poprawić jej nawilżenie, wygładzić ją i zmiękczyć. Olej kokosowy może być również stosowany przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę.
• Naturalny środek do demakijażu - Olej sprawdzi się jako naturalny i przede wszystkim delikatny etap zmywania nawet wodoodpornego makijażu. Nie tylko doskonale pozwoli oczyścić skórę bez podrażnień, ale przy okazji również pomoże ją nawilżyć, zmiękczyć i bardzo pozytywnie wpłynie na kondycję rzęs.
• Pielęgnacja w ciąży - Każda przyszła mama powinna pomyśleć nad uzupełnieniem swojej kosmetyczki w olej kokosowy. Idealnie sprawdzi się do masaży brzucha. Zapobiegnie rozstępom, załagodzi podrażnienia i swędzenie, zapewni optymalny poziom nawilżenia i uelastyczni skórę. Przede wszystkim jest to produkt całkowicie naturalny i bezpieczny zarówno dla mamy, jak i do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka.
OLEJ KOKOSOWY W PIELĘGNACJI WŁOSÓW I PAZNOKCI
• Zatrzymuje wilgoć - Olej kokosowy pomaga także w zatrzymywaniu wilgoci, niezbędnej dla dobrze nawilżonych, odżywionych i mocnych włosów. Olej kokosowy składa się przede wszystkim z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha. To jego niska masa cząsteczkowa i struktura pozwala na głębsze wnikanie do wnętrza włosów. Regularne olejowanie włosów pozwoli przywrócić im miękkość, elastyczność i zdrowy blask.
• Pielęgnuje skórę głowy - Zawartość kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym pozwala szybko i skutecznie zredukować problem suchej i podrażnionej skóry głowy. Pielęgnacja olejem pozwoli również zniwelować problem łupieżu, wywołanego przez przesuszoną skórę głowy.
• Zabezpieczenie końcówek - Odrobina oleju kokosowego wtartego w końce włosów, pozwoli zabezpieczyć i ochronić je przed łamaniem oraz rozdwajaniem. Należy jednak pamiętać o nakładaniu bardzo niewielkiej ilości oleju na suche włosy, żeby nie spowodować ich obciążenia.
• Regeneracja skórek i paznokci - Olej kokosowy znajdzie swoje zastosowanie również przy pielęgnacji paznokci. Pozostawiony przez kilka minut na skórkach pozwoli je usunąć, a do tego nawilży, zmiękczy i zapobiegnie ich zadzieraniu. Natomiast regularnie wcierany paznokcie, pomoże je zregenerować, utwardzić oraz zniwelować pękanie i rozdwajanie płytki.
Doskonały kosmetyk, ale nie dla wszystkich
Fala rosnącej fali popularności oleju kokosowego jako produktu pielęgnacyjnego sprawiła, że szybko stał się niezbędnikiem w każdej kosmetyczce. Olej kokosowy rzeczywiście ma bardzo szerokie zastosowanie i w wielu przypadkach może przynosić doskonałe efekty. Należy jednak pamiętać, że dobroczynne działanie oleju kokosowego jest mocno uzależnione od odpowiedniego dopasowania do rodzaju zarówno cery, jak i włosów.
Olej kokosowy należy do grupy olejów nieschnących i wysoce komedogennych. To sprawia, że absolutnie nie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, gdyż może tylko ją zapychać i powodować kolejny wysyp niedoskonałości. Stosowany do twarzy sprawdzi się tylko w przypadku cery suchej i dojrzałej, bez skłonności do zapychania porów, powstawania zaskórników i niedoskonałości. W przeciwnym wypadku może tylko zaszkodzić, zamiast przynosić doskonałe rezultaty.
Do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej warto wybrać oleje takie jak na przykład: olej z czarnuszki, olej z dzikiej róży czy olej z pestek winogron.
Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku pielęgnacji włosów. Olej kokosowy dzięki możliwości głębokiego wnikania w strukturę włosów, najlepiej sprawdzi się przy włosach niskoporowatych, natomiast nie jest polecany dla włosów wysokoporowatych, których łuski są mocno rozchylone. Olej kokosowy jako olej wnikający, może powodować ich wysuszanie i puszenie.
Jednak najważniejsze to patrzeć na potrzeby swojej skóry i włosów. Olej kokosowy w postaci rozcieńczonej jako jeden ze składników domowych lub po prostu naturalnych kosmetyków, może okazać się świetnym dodatkiem i uzupełnieniem każdej pielęgnacji.
Olej kokosowy - naturalny kosmetyk do pielęgnacji ciała i włosów