Każdy z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości zdrowotnych miodu. Dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwwirusowemu wspomaga leczenie infekcji, a właściwości przeciwzapalne miodu pomogą szybciej zwalczyć przeziębienie. Jednak nie każdy wie, że miód doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji włosów.
Miodowanie oferuje szereg korzyści dla włosów i powinno stać się istotną częścią zabiegów pielęgnacyjnych. Miód pomaga w zatrzymywaniu wilgoci, skutecznie zmiękcza i kondycjonuje włosy, jest również bogatym źródłem witamin i mikroelementów, między innymi żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, kwasu foliowego, pantotenowego, biotyny, witaminy A, C, B1, B2, B6 i B12. To właśnie wysokie stężenie składników mineralnych w miodzie sprawia, że nie tylko świetnie nawilża, ale również odżywia i regeneruje nawet bardzo zniszczone włosy.
• Miód ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Dzięki nim skutecznie zapobiega infekcjom i stanom zapalnym skóry głowy oraz może łagodzić problemy z łuszczycą, łupieżem i swędzeniem. Takie właściwości miodu wpłyną także na czystość skóry głowy, utrzymując ją wolną od bakterii, a to przyczynia się do prawidłowego i nieskrępowanego wzrostu zdrowych włosów.
• Jest naturalnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu skóra głowy staje się zdrowsza i stymuluje wzrost włosów. Jest także bogaty w witaminy i minerały, więc używanie go w codziennej pielęgnacji włosów może sprawić, że włosy będą bardziej błyszczące, bardziej miękkie, zdrowsze i bardziej odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
• Nawilża włosy. Jeśli włosy mają tendencję do wysychania, regularne zabiegi na bazie miodu pomogą uniknąć problemu. Suche włosy sprawiają, że są o wiele bardziej podatne na łamanie, rozdwajanie. Na szczęście miód ma właściwości nawilżające, które zapobiegają przesuszeniu włosów, nadają im miękkości i ułatwiają ich układanie.
• Miód jest humekantem. Ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że ma zdolność przyciągania i wiązania wody w łusce włosa. To właśnie humekanty są odpowiedzialne za nawilżenie, dlatego są tak istotne w pielęgnacji, jednak równie ważne jest zabezpieczenie włosów przed utratą tej wody.
Naturalna maska do rytuału miodowania została wzbogacona również o oleje. To one pełnią funkcję emolientów, które między innymi zabezpieczają pasma włosów przed utratą wody. Emolienty tworzą na włosach warstwę okluzyjną, która chroni je przed przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, zapobiegają puszeniu oraz sprawiają, że włosy stają się bardziej miękkie i elastyczne. Ochronny film także wygładza włosy, dzięki czemu lepiej się układają, mniej się plączą, mocniej odbijają światło i wyglądają zdrowej.
Oleje oczywiście nie pełnią wyłącznie takiej funkcji. W masce znalazł się olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej abisyński, olej z nasion słonecznika i płynne złoto - olej arganowy. To również dzięki nim włosy stają się bardziej sprężyste, elastyczne, lśniące, miękkie, bardziej odporne na zniszczenia i czynniki zewnętrzne, a wraz z regularnym stosowaniem rytuału miodowania poprawia się również struktura włosów.
Dodatek olejów do maski ma także bardzo praktyczne i prozaiczne zastosowanie w porównaniu do ich dobroczynnych właściwości. Klejąca i gęsta konsystencja miodu może utrudniać jego samodzielne nakładanie na włosy. Tak skomponowana mieszanka znacznie ułatwia i przyspiesza nakładanie oraz zmywanie maski z włosów, a przecież wygoda stosowania kosmetyków jest równie ważna i sprawia, że rytuały pielęgnacyjne są dla nas jeszcze bardziej przyjemne.